Κύπελλο Πιερίας| Πέρασε στους «4» ο Σβορώνος, 2-1 τον Πιερικό στην παράταση

Με το δεξί άρχισε τη θητεία του στον πάγκο του Σβορώνου ο Δημήτρης Παυλίδης, αφού ο ΓΑΣ κέρδισε 2-1 τον Πιερικό στην παράταση, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου Πιερίας, μετά την ισοπαλία του πρώτου προημιτελικού.

Το 1-1 ήταν το σκορ του 90λεπτου, με τον Δεμηρτζόγλου στο 8΄ να βάζει μπροστά στο σκορ τους «κιτρινόμαυρους».

Στο 63΄ ο νεοαποκτηθείς Κούλαλης ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινή προβολή για την ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη (πρώτη φορά αντίπαλος του Σβορώνου).

Στο 120+4΄, σε... νεκρό χρόνο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-1 με λυτρωτή τον Νίκο Κυπαρίσση, που με δυνατό σουτ «τιμώρησε» την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα, με την ομάδα του να αποφεύγει τη διαδικασία των πέναλτι.

Καταλυτική ήταν η αποβολή του Μυρωτή για τους «μελανόλευκους», στο 72΄ με δεύτερη κίτρινη.

Τις περισσότερες φάσεις δημιούργησε ο Σβορώνος, με τον Πιερικό να απειλεί στο 105΄ με τον Ματζαλάκου.

ΣΒΟΡΩΝΟΣ: Ζωγράφος, Κωτσιόπουλος, Φυτόπουλος, Καραγκούνης, Βούλγαρης (81’ Πάνος), Μυστρίδης (81’ Δημηνάς, 90’ Ξυδούς), Κοντοθανάσης, Δεμηρτζόγλου (77’ Δρόσος), Λάμπογλου (63’ Κυρτέγος), Χαρτσιάς (63’ Χατζής), Κυπαρίσσης.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Τσακνάκης, Δεληγιάννης, Μακρίδης, Μαυρίδης (83’ Κωνσταντινίδης), Χατζηκωνσταντίνου, Μυρωτής, Κούλαλης, Μπαλτάς (109’ Κατσαβάκης), Φράγκος (83’ Ματζαλάκου), Χατζηπουργάνης (109’ Κατσιαμήτας), Στραβογιάννης (101’ Καλαϊτζής).